piątek, 29 czerwca 2012

Hortensje drzewiaste

To od nich, co roku zaczynał się festiwal kwitnienia hortensji. Co prawda kwitną już pierwsze bukietowe, ale początek lata należy bezapelacyjnie do hortensji drzewiastych.

Hydrangea arborescens 'Annabelle' w tym roku zaszalała jak jeszcze nigdy. Ma dziesiątki olbrzymich kwiatostanów. Już ją podwiązałam w obawie przed wiatrem, czy deszczem, które mogły by ją połamać lub ponaginać. U mnie rośnie na tzw 'patelni' , czyli południowej wystawie i przez cały słoneczny dzień nie ma ani minuty cienia. Kiedy była młodsza musiałam ją częściej podlewać. Teraz już jest bardzo dobrze ukorzeniona i świetnie daje sobie radę sama.
Bardzo podobna do niej jest hydrangea arborescens 'Bounty' . Mi ciężko jest porównać je ze sobą, ponieważ Baunty rośnie w zupełnie odmiennym stanowisku - pod gruszą - i ma bardzo dużo cienia. Chyba właśnie dlatego kwitnie mniej obficie i ma bardziej giętkie pędy. Postanowiłam, ze ją przesadzę a miejsce po niej będzie doskonałe dla hortensji, która wymaga tego cienia. Myślę, że "Baunty' doskonale poradzi sobie na słońcu i będzie jeszcze piękniejsza.Hydrangea arborescens White Dome 'Dardom' , to odmiana o oryginalnych kwiatach, ładnym, sztywnym pokroju i wzroście ok. 1 - 1,3 m. Kwiatostany biało kremowe, puszyste (płodne),  z nielicznymi kwiatami płonymi, które osadzone są na brzegu. Hortensja ta ma bardzo sztywne pędy. Nie wymaga w ogóle podpierania. Liście duże, szerokie, prawie okrągłe, od spodu szare.

Do niej z kolei bardzo podobna jest hydrangea arbborescens 'Hills of Snow'  


Najłatwiej odróżnić je od siebie porównując spodnią stronę liścia. Liść 'Hills of Snow' ma barwę jasno zieloną, a 'Dardom', jak już wspomniałam - jasno szarą.9 komentarzy:

 1. Hej Olinka, cudownie Ci kwitną wszystkie "dziewczyny" ;) U nas w pełni rozwinięte kwiaty Vanille Fraise, piękne są, i coś się zaczyna pojawiać na "Dolarach" :)Wszystkie hortensje mam w pełnym słońcu, leję dużo wody i jakoś dają radę, to ich pierwszy sezon u nas...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje "Vanilki" bardzo opóźnione w tym roku. Już myślałam, że nie będą kwitły, bo bardzo długo nie było widać żadnych pączków. Silver Dollar, to hortensja, która kwitnie późno. W pierwszym sezonie młode krzewy potrzebują regularnego podlewania.

   Usuń
  2. Olinko, teraz w te upały podlewam je obficie codziennie.
   Dokupiłam dziś dwa dorodne Phantom-y, kompletnie straciłam głowę dla tych pięknych kwiatów :) :) :)

   Usuń
  3. Phantom jest cudowna. To jedna z moich ulubionych. W upały trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie, bo maluchy nie dadzą sobie rady. U mnie sprawdziło się 'nawadnianie butelkowe' :) Nie tylko pod hortensje, ale pod wszystkie nowo posadzone rośliny.
   Miło mi powitać w gronie 'hortensjomaniaczek' :)))

   Usuń
 2. Cudowne są Twoje hortensje.U mnie bukietowa, ma dopiero malutkie pączki i to mało. Ogrodowe oczywiście nie będą kwitły. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bukietowe jeszcze mają troszkę czasu i z pewnością Cię jeszcze pozytywnie zaskoczą.
   Moje ogrodowe (kwitnące również na jednorocznych pędach) jak na razie kiepściutko :(

   Usuń
 3. Ależ mają dorodne kwiatostany. Moje bukietowe nawet pączków nie mają i tylko jedna ogrodowa rosnąca od północnej strony zaczyna kwitnąć.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj patrz, a ja dopiero dzisiaj odkryłam żeś hostensjowa dziewczyna !
  Również je ubóstwiam, choć nie w takiej ilości jak Ty :)
  I z niecierpliwością wypatruję pierwszych kwiatów na bukietowych !

  OdpowiedzUsuń
 5. Moje vanilki o dziwo też mają pąki, ale gdzie im do Twoich.Lałam dużo wody bo też rosną na patelni, ale mają się dobrze. Ogrodowe wymarzły do ziemi, więc są tylko liście, kwiatów zapewne się nigdy nie dochowam.

  OdpowiedzUsuń