poniedziałek, 30 kwietnia 2012

Co słychać u hortensji ?

Wszystkie hortensje są już po wiosennych zabiegach, i zaczęły rosnąć. Najgorzej wyglądają ogrodowe, które odbijają od korzenia, bądź z najniższych części pędów. Mam ich tylko kilka sztuk i to te odmiany, które mają kwitnąć również na jednorocznych pędach, więc to będzie dla nich sprawdzian. Jeśli będą miały jakieś kwiaty, to super, a jeśli nie, to chyba raz na zawsze podziękuję tym hortensjom.

Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie hortensja dębolistna "Snow Queen" . Nie zabezpieczałam ją super, bo w poprzednim roku była opatulona a i tak przemarzła i odbijała od korzeni. Pogodziłam się z tym, że będzie to hortensja ozdobna jedynie z liści. Jesienią usypałam jej niewielki kopczyk z kory i to było całe zabezpieczenie jej na zimę. Serce się raduje, gdy widzę co ona wyprawia :)Jako pierwsze wegetację podjęły hortensje pnące. W tej chwili listki mają już rozwinięte. Ciekawe, czy w tym roku już zakwitną ?


Wszystkie hortensje bukietowe w tej chwili wyglądają podobnie jak ta poniżej.


4 komentarze:

 1. Moje hortensje odbijają od korzeni, łęty zostały ścięte bo stały i nie puszczały żadnych listków, podmarzła mi magnolia, pewnie i hortensje choć były owicięte na zimę, ale wisterie na przykład nawet pakó nie wypuszczaja, kilka dni mrozu w kwietniu zrobiło swoje
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że o wiele więcej krzywdy wyrządziły silne mrozy w zimie. Nie wiem gdzie Pani mieszka, ale u mnie na południowym- wschodzie było przez 2 tygodnie prawie -30.
  Hortensji ogrodowych nie trzeba było jeszcze ścinać. Moje ruszyły całkiem nie dawno i teraz na 100% wiem, go którego miejsca mogę przyciąć.

  OdpowiedzUsuń
 3. mieszkam w Warszawie a pąki hortensji były zamrożone i śladu znaku popiołu nie było, że kiedyś odbiją czy rozwiną się, dlatego ścięłam może za wczesnie ale zrobiłam to 3 czy 4 maja
  pozdrawiam
  j

  OdpowiedzUsuń
 4. a mjoa "Snow Queen" - wygląda na uspioną... bylenie na zawsze - dzisiaj bedzie "drapana pazurem" w celu oceny, czy ma cos zielonego pod skóra czy nie...
  Nie moge się napatrzec na Twoje zakupy... w zasadzie zaczynam pozytywnie patrzeć na pogrom jakiego doznały moje róże - będzie miejsce na ... hortensje :))))
  Gdzie kupujesz takie fajne odmiany ? w moim ogrodniczym sa tylko te najzwyklejsze...

  OdpowiedzUsuń