środa, 30 listopada 2011

Moje piękne nieznajome

Wśród swojej kolekcji mam kilka hortensji, których nazw nie znam. Są to zarówno hortensje ogrodowe jak i bukietowe a nawet jednej dębolistnej nie jestem pewna.
Dziś pokażę piękne nieznajome.
Pierwsza z nich pochodzi z wymiany. Mam pewne przypuszczenia, ale to za mała sadzoneczka, żeby stwierdzić na 100%. Ważną jej cechą jest to że pomimo iż sadziłam ją dokładnie rok temu jako odrobinkę ona zakwitła. Zaobserwowałam, że kwiaty miała zarówno na starych, jak i na jednorocznych pędach.
A oto i ona :)






Kolejna, to kupiona w castoramie jako "hortensja ogrodowa"
Jest piękna i delikatna, dlatego uprawiam ją w donicy. Na zimę wędruje do chłodnej piwnicy, gdzie przechodzi okres spoczynku i tylko na lato wystawiana jest do ogrodu.
Nie mam pojęcia co to za jedna :)












I ostatnia z ogrodowych. Kupiłam ją dawno, posadziłam w bele jakim miejscu i dziwiłam się, że marnie rośnie. Wtedy jeszcze nie interesowałam się tymi roślinami i nie wiedziałam jakie warunki należy im zapewnić. Poczytałam co nieco i przesadziłam w cień, w kwaśny torf, na zimę okrywałam i dalej nic. Choć rosła w liście nigdy nie kwitła. W ubiegłym roku postanowiłam zaryzykować. Wykopałam, posadziłam do donicy i przeniosłam na zimę do piwnicy. A oto efekt :)





Jest przepiękna. Ma ogromne kuliste, ciemno różowe kwiatostany. Początkowo z jasnym środeczkiem, później całe płatki wybarwiają się na jednolity kolor. Liście również ma bardzo duże, żywo zielone i mięsiste.
Na tą zimę też już zamieszkała w piwnicy. Mam nadzieję, ze znalazłam sposób na to, aby zakwitła.

czwartek, 24 listopada 2011

"Bailmer" Endless Summer

To hortensja ogrodowa - hydrangea macrophylla.
Takie hortensje są trudniejsze w uprawie w Polskich warunkach, zwłaszcza w chłodniejszych rejonach naszego kraju.
Podchodziłam do ich uprawy już kilkakrotnie, ale kończyło się to niepowodzeniem. Zimą przemarzały im pąki kwiatowe i nawet jak wiosną odbijały, to nigdy nie kwitły.
Ta odmiana ma być inna. To jedna z najodporniejszych odmian. Zakwita zarówno na pędach starych, zdrewniałych jak i na nowych. Nawet jeśli zawiązki pąków zostaną zimą uszkodzone, to powinna zakwitąć na nowych wiosennych pędach.
Ma duże kuliste kwiatostany. Kolor uzależniony jest od kwasowości gleby - może być różowy, ale również można spróbować przebarwić ją na niebiesko.
Preferuje stanowiska cieniste, ziemia lekka, wilgotna i kwaśna. Wymaga regularnego nawożenia, ale należy uważać aby nie przenawozić. 
Nie trzeba okrywać jej na zimę. Ja zrobiłam jej spory kopczyk z kory. Czy przezimuje i zakwitnie ? Mam nadzieję że tak. Z pewnością napiszę o niej w przyszłym roku.




piątek, 11 listopada 2011

Magical Flame - BOKRATORCH

To naprawdę tegoroczny maluszek.
Nie zakwitła w tym roku, ale mam nadzieję, że uczyni to w przyszłym.
Nie wiele mogę o niej powiedzieć, więc wstawiam tylko kilka zdjęć.







Mega Mindy® ILVOMindy

To moja nowa hortensja, zdobyta w tym roku.
Podobno ma miodowy zapach i zakwita wcześniej bo od początku lipca.
Odmiana ta ma bardzo ładny pokrój. Ma sztywne pędy koloru czerwonego, intensywnie zielone liście, nie pokłada się.
Kwiatostany są podłużne. Na początku kwitnienia białe, potem nabierają różowego odcienia a na przełomie września/października przechodzą w intensywny czerwony.
Kwiatostany są duże (do ok. 30 cm), bardzo dekoracyjne i pachnące. Zapach wabi motyle :)